Nuodingieji Augalai

Tai augalai, kurie kaupia kitiems organizmams kenksmingas medžiagas. Dažniausiai tai įvairūs saponinai, alkaloidai, eteriniai aliejai bei gliukozidai.
Tinkamai naudojamos šios veikliosios medžiagos pasižymi gydomosiomis savybėmis, tačiau gali paveikti ir neigiamai.
Svarbu suprasti, kad literatūroje nurodomi veikliųjų medžiagų kiekiai yra orientaciniai. Konkrečiomis auginimo sąlygomis augantys, skirtingu vegetaciniu laikotarpiu surinkti augalai gali būti sukaupę nevienodą kiekį veikliųjų medžiagų. Net keli toje pačioje vietoje augę individai turės skirtingus jų kiekius.
Taip pat žinotina, kad skiriasi individualus organizmų atsparumas veikliosioms medžiagoms, kuris kinta dėl įvairių sąlygų. Todėl, tam, kad nustatyti medžiagos nuodingumą organizmui reikalingi išsamūs tyrimai.
Lietuvoje auga nemažai augalų, kurie pasižymi aktyviomis veikliosiomis medžiagomis, kurios gali stipriai pakenkti organizmui. Išskirtinai paminėčiau mėlynąją kurpelę, žalčialunkį, pakalnutę.

Ieškodamas informacijos apie nuodinguosius Lietuvos augalus nusprendžiau, kad pirma reiktų susipažinti su tais, kurie mus labiausiai patraukia savo uogomis ar spalvingais vaisiais. Juk būtent juos pastebime pirmiausiai. Daugelį nevalgomų ir nuodingų uogų atskirti nėra sudėtinga. Bendras Lietuvoje augančių nevalgomų uogų bruožas, kad jos nėra sutelktinės (aviečių, gervuogių, katuogių vaisiai – sutelktinės uogos) ir jų sėklos visada viduje (žemuogių […]

Skaityti visą straipsnį Nuodingosios uogos. 12 Lietuvos augalų, kurie sunokina žmogui kenksmingas ar nevalgomas uogas.