Spanguolė, paprastoji (lot. Oxycoccus palustris Pers.)

Rugsėjui atėjus jau galima eiti į šlapias pelkes rinkti spanguolių. Šios rūgštaus skonio, raudonos uogos kaupia savyje medžiagas, kurios padeda įveikti sąnarių skausmus, stiprina išsekusį organizmą, papildo jo vitaminų atsargas bei padeda pašalinti kenksmingus junginius iš organizmo.

Nors spanguoles leidžiama rinkti jau nuo rugsėjo 1 d., tokiu metu jos ne visada būna jau prinokusios. Pusžalės, pilnai neprisirpusios uogos savyje kaupia mažiau vertingų medžiagų.

Kontraindikacijos

Spanguoles ir jos gaminius reikėtų vartoti mažesniais kiekiais jei padidėjęs skrandžio rūgštingumas.

Vaistinės savybės

Spanguolių uogose esanti rūgštis padeda esant sumažėjusiam skrandžio rūgštingumui, esant sąnarių ligoms, neuralgijai, reumatui. Taip pat padeda organizmui atgauti jėgas, tonizuoja, gerai malšina troškulį.

Spanguolės padeda iš organizmo šalinti sunkiuosius metalus, tad gali būti naudingos kai kurių apsinuodijimų atvejais.

Rinkimas ir laikymas

Spanguolių uogos renkamos į drėgmę ir orą praleidžiančius indus. Surinktos uogos gali būti laikomos niekaip neapdirbant ir nekonservuojant iki 8 mėn. vėsioje gerai vėdinamoje vietoje. Jas taip pat galima sutrinti ir laikyti šaldytuve arba užšaldyti iki -18 oC.

Paplitimas Lietuvoje

Lietuvoje aptinkamos 2 spanguolių rūšys: smulkiauogė ir paprastoji spanguolės (auginama ir stambiauogių spanguolių rūšis tačiau natūraliai gamtoje neauga). Uogų forma skirtinga, rutuliška, kartais primena kriaušę.

Kiti naudojimo būdai

Iš spanguolių verdamas kisielius, jos dedamos į uogienes verdant kriaušių, obuolių košes, taip pat raugiant kopūstus. Spanguoles galima raugint.

Asmeniniai pastebėjimai

  • 2017.09.24 Panevėžio apylinkių pelkėse gausus spanguolių derlius. Spanguoliautojų nedaug :)
  • 2012.09.01 Spanguolių derlius gausus. Uogos įvairaus dydžio. Šiuo metu matyti prinokusių ir visiškai žalių/baltų uogų.
  • 2012.05.26 Pelkėje gausiai žydi spanguolės.

Susiję straipsniai

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas:

  • [23] Šimkūnaitė Eugenija. “Sveiko gyvenimo receptai” Vilnius: Žuvėdra, 2007. ISBN 978-9955-669-22-7
  • [19] Ragažinskienė Ona, Rimkienė Silvija, Sasnauskas Valdas. “Vaistinių augalų enciklopedija”, Kaunas: Lututė, 2005. ISBN 9955-575-73-5
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1
Straipsnis papildytas: 9 sausio, 2018

Susiję straipsniai

Komentarai