Notrelė, baltažiedė (lot. Lamium album L.)

Baltažiedę notrelę, dar vadinama balta dilgėle ar tiesiog notrele, sutiksime dažname pagriovyje ar pakelėje. Liaudis notrelės žolę bei žiedus naudojo įvairiems kraujavimams stabdyti, šaknų preparatais ramino nervus, gydė nemigą bei malšino danties skausmus.

Nepatingėję nusipjauti šviežios, pavasarinės notrelės žolės paruošite skanias, tonizuojančias, vitaminingas salotas.

Kontraindikacijos

Nepatartina vartoti, jei sumažėjęs kraujo spaudimas.

Vaistinės savybės

Liaudis gydomaisiais tikslais naudojo notrelės žiedus, žolę ir šaknis. Augale esančios medžiagos slopina šlapimo takų uždegimą, lengvina atsikosėjimą, gerina širdies veiklą, ramina skrandžio bei galvos skausmus, mažina temperatūrą, stiprina ir tonizuoja organizmą, naikina bakterijas.

Žiedų užpilas padeda sergant bronchitu, ištrauka stiprina gimdos raumenų susitraukimus. Plačiai vartojama kaip kraują stabdanti priemonė, ypač kraujuojant iš plaučių ar gimdos. Tinka hemoroidinių mazgų kraujavimui gydyti.

Spiritinė augalo šaknų ištrauka liaudyje buvo vartojama nuo dantų skausmo ir nemigos.

Rinkimas ir laikymas

Vaistinei žaliavai renkamas visas augalas, kartais atskiros jo dalys. Džiovinimui dažniausiai renkami notrelės žiedai. Notrelė žydi gegužės – spalio mėn. Giedrą dieną renkami sveiki bei neapvytę žiedai, kurie nuskinami rankomis po kleis nuo taurelės. Surinkta žaliava plonu sluoksniu džiovinama pavėsyje. Išdžiuvę žiedai turi būti balti arba baltai gelsvi, silpno kvapo ir salstelėjusio skonio.

Naudojimas maistui

Jauni lapai valgomi švieži arba verdami. Taip pat naudojami salotoms. Baltažiedė notrelė geras vitamino A šaltinis. Iš išspaustų sulčių gaminamas energijos suteikiantis gėrimas, o iš džiovintos notrelės žolės gaminami naminiai saldainiai.

Paplitimas

Ši vaistažolė Lietuvoje labai dažna. Auga panamėse, pakelėse, krūmuose, daržuose kaip piktžolė.

Įdomūs faktai

Notrelių žieduose kaupiasi nemažas keikis nektaro, kurį pasiekia tik ilgesnį „liežuvėlį”  turintys vabzdžiai tokie kaip kamanės. Jei kamanė žiedo  aplankyti dar nespėjo, galite jį nuskinti ir įsidėję į burną patys pajusite salstelėjusį nektaro skonį.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas

  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [19] Ragažinskienė Ona, Rimkienė Silvija, Sasnauskas Valdas. “Vaistinių augalų enciklopedija”, Kaunas: Lututė, 2005. ISBN 9955-575-73-5
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai: 9

  1. dalia parašė:

    taip naudingos informacijos radau.

  2. Terese parašė:

    Aciu Jums uz situos straipsnius,uz nuotrauku idejima jau 20 metu negeriu jokiu cheminiu vaistu sveikata l. gera.Reikia save myleti ir i organizma nekisti jokiu nuodu-sveikata pats didziausias turtas.Aciu jums dar karta uz patarimus .Su artejanciomis sventemis

  3. Ilona parašė:

    Ačiū, labai naudinga informacija, gerai, kad yra augalų nuotraukos.

  4. zita parašė:

    Tikrai nuosirdus aciu uz tokia naudinga informacija.Jei ne jusu zoleles ir liaudies medicina jau 2009 m.buciau buvus palaidota.Aciu jums uz sugrazinta man gyvenima ir sveikata.Ir dabar jau prisiruosiau vaistazoliu visiems gyvenimo atvejams.Labai svarbu zinoti kokiu metu ir kokia augalo dali naudoti ir kaip ja paruosti.Dekoju ir linkiu sekmes skyrelio autoriams.

  5. Violeta parašė:

    Tai jau AČIŪ, dabar visąlaik atlėksiu pas Jus naudingos informacijos apie augalėlius.

  6. Pranute parašė:

    Labai aciu uz informacija.Labai jos reikejo ir radau.Sekmes Jums

  7. Romualdas parašė:

    Pradedu pastebėti, kad Lietuvoje vis plačiau sklinda žinios apie naudingus sveikatai augalus. Ne išimtis ir notrelė. Visa tai labai suprantama, farmacijos įįmonės [vaistinės] įžūliai lupikauja, tad tai natūralus piliečių atsakas į tai. Tačiau… bent aš kol kas nesu aptikęs apibendrintų žinių apie daugelį augalų ir jų naudą vieniems ar kitiems žmonių organams.
    Todėl manau, kad lietuviams jau labai reikalingas naujas internetinis saitas, kuriame viskas būtų dėstoma kiek iš kitos pusės. Tarkime surašoma

    Širdis: jai naudingos šios žolės – notrelės, kiaulpienės, … …

    Plaučiai: …, …

    Inkstai: …, …

    Ir t.t.

  8. Genadijus parašė:

    Ar galima naudoti pirtyje?

  9. Nijolė parašė:

    Sveiki, kodėl nepatartina notrelės vartoti jeigu sumažėjęs kraujo spaudimas? Ar tai reiškia, kad notrelė spaudimą dar labiau mažina? Ar yra kita priežastis.

Komentarai