Česnakas, meškinis (lot. Allium ursinum L.)
Apie meškinį česnaką girdėdavau iš medžiotojų arba tų, kurie yra gyvenę netoli drėgno lapuočių miško, vis sakydavo, kad renka bet niekam nesakydavo kur jų rasti, bet pasistengęs sužinojau ir aš, tad pamatyti gyvai augantį ir nufotografuoti pavyko ir man.
Nors augalas ir įrašytas į LRK, jo kai kurie žmonės šiek tiek pasiskina iš didesnių augimviečių, kiti ir namo parsineša vieną kitą išrautą, o pasodinę sėkmingai augina ir naudoja. Į LRK įrašytų augalų rauti ar niokoti negalima, jis ne taip greitai atželia ir plinta. Tačiau jei jų pasisodinote savo darže – tai puikus prieskonis pavasarį, kuris papildys vitaminais jūsų organizmą ir suteiks malonų skonį įvairiems patiekalams.
Sinonimai
Liaudis meškinį česnaką dar vadino: platenis, žalčio česnakas.
Morfologija
Meškinis česnakas – daugiametis, iki 20-50 cm užaugantis žolinis augalas.
Svogūnas apie 1 cm pločio ir 2-3 cm ilgio, šviesus, kartais gelsvas. Šalia pagrindinio svogūno gali būti mažas šalutinis.
Stiebas vienas, status, tribriaiunis arba apvalus.
Lapai ploni, lacentiški, smaila viršūne, siaurėjantys į lapkotį, apie 15 cm ilgio 2-3 cm pločio. Dažniausia 2, kartais 1 ar 3, auga iš augalo pamato.
Žiedai stiebo viršūnėje, balti, kvapnūs su koteliais. Žydi gegužės mėnesį.
Vaisius – tribriaunė dėžutė, joje rutuliškos formos sėklos.
Dauginasi sėklomis ir svogūnais.
Kontraindikacijos
Meškino česnako nerekomenduojama naudoti esant dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opoms.
Vaistinės savybės
Meškinis česnakas žinomas dėl aterosklerozę gydančių, apetitą bei virškinimą gerinančių savybių. Nedideliais kiekiais nuolat vartojant lapus mažinamas cholesterolio kiekis kraujyje bei kraujospūdis. Iš svogūnėlių paruošti preparatai naudojami organizmo parazitinių kirmėlių naikinimui, kai kurioms kvėpavimo ir virškinimo ligoms gydyti. Sutrinti svogūnėliai naudoti ir išoriškai reumato ar artrito pažeistiems sąnariams gydyti.
Rinkimas ir laikymas
Meškinį česnaką natūraliose augimvietėse rinkti draudžiama, tačiau jo galima užsiauginti darže. Tuomet įprasta skinti česnako lapus, juos naudoti šviežius arba juos užšaldyti vėlesniam naudojimui. Žiedai ir svogūnėliai naudojami švieži, arba marinuoti.
Augale aptinkamos cheminės medžiagos
- Eterinis aliejus
- Glikozidas aliinas
Naudojimas maistui
Meškinio česnako lapai dedami į salotas, mėsos patiekalus, valgomi švieži, gali būti troškinami ar dedami į sriubas. Pavalgius jo, valgomajam česnakui būdingas, nemalonus kvapas nejaučiamas. Augalo žiedynų skonis ir aromatas stipresnis nei lapų, jais taip pat galima gardinti ar puošti įvairias salotas, mėsos patiekalus. Česnako svogūnėliai marinuojami ir naudojami patiekalų pagardinimui.
Paplitimas
Lietuvoje gana retas, įrašytas į LRK. Auga šlapiuose, trąšiuose lapuočiuose miškuose, kai kur labai didelėmis plantacijomis. Galima auginti darže, pasodinus į pavėsingą vietą.
Medingumas
Nors augalas ir retas, jis skiria nemažai nektaro. Iš 1 ha meškinių česnakų bitės prirenka 60-100 kg medaus.
Susiję straipsniai
Galerija
Naudotos literatūros sąrašas
- [12] Jaskonis Juozas. “Augalai – mūsų gyvenimas” Vilnius: Algimantas, 1996, p.122-123. ISBN 9986-509-24-6
- [34] Gudžinskas Zigmantas, Rašomavičienė Birutė. „Lietuvos prieskoniniai augalai. Pamėgti ir mažiau žinomi, gerinantys savijautą ir nuotaiką” Kaunas: Šviesa 2008, p. 32-33. ISBN 978-5-430-04825-9
- [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
- [20] Rašomavičius Valerijus. „Lietuvos raudonoji knyga“ Kaunas: „Lututė“, 2007. ISBN 978-9955-692-71-3
- [83] K. Obelevičius, S. Petkevičiūtė, E. Šeinauskienė. „Prieskoninių augalų ir jų vartojimo žinynas“ Kaunas: Lututė, 2011. ISBN 978-9955-37-127-4
- [52] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora II“ Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1963.
- [84] H. Dudėnas, J. Ginevičius, St. Gudanavičius. „Vaistingieji augalai (Katalogas)“ Vilnius: Mokslas, 1976.