Agrastas, paprastasis (lot. Ribes uva-crispa L.)

Daugelis darže ar sode auginame agrastus, bet ne visi žinome kam jie naudingi, o kada jų geriau nevalgyti. Prisiskynę dyglių saugomų agrasto uogų ne tik išsivirsime skanaus kompoto ar uogienės, bet suvalgę šviežias pagerinsime virškinimą, skatinsime šlapimo išsiskyrimą. Nepamirškime, kad nepaisant gerųjų agrasto savybių, uogas valgyti tinka ne visiems.

Kontraindikacijos

Agrasto uogų nerekomenduojama valgyti žmonėms turintiems opą skrandyje ar žarnyne, sergant cukriniu diabetu.

Vaistinės savybės

Liaudies medicina neišskiria agrasto kaip ypatingai vaistingo augalo. Daugiau maistiniais tikslais naudojamos agrasto uogos.

Agrastų uogose esančios medžiagos padeda esant šlapimo sistemos negalavimams, virškinimo sutrikimams. Šviežias uogas rekomenduojama valgyti mažakraujyste, hipertonine liga sergantiems, nutukusiems žmonėms. Visai neprinokę uogos naudotos viduriams laisvinti.

Iš agrasto lapų ir ūglių buvo gaminamas nuoviras, kuris pasižymi sutraukiančiomis savybėmis, dėl to naudotas viduriavimui slopinti, net mėnesinių ciklui reguliuoti.

Rinkimas ir laikymas, naudojimas maistui

Agrastai ilgesniam laikymui renkami žali ir prinokę. Priklausomai nuo to kokios uogos buvo surinktos jos skirtingai apdirbamos. Mažiau prinokę – marinuojamos su daržovėmis, dedamos į saldžiarūgščius padažus. Agrastai taip pat vakuojami, marinuojami, iš jų verda uogienes bei kompotus, farširuoja, šaldo, spaudžia sultis, raugia vyną.  Sudžiovinus agrastus galima naudoti kaip razinų pakaitalą.

Paplitimas

Labai dažnas soduose ir daržuose, Lietuvoje priskaičiuojama virš 30 skirtingų rūšių. Priklausomai nuo rūšies, agrastų uogos gali būti skirtingų dydžių ir spalvų  (juodos, įvairių atspalvių raudonos, geltonos, įvairaus ryškumo vertikalūs dryželiai). Kai kurios rūšys veda plaukeliais apaugusias uogas.

Natūraliai gamtoje auga iš išmestų uogų, paukščių išplatintų sėklų išdygę agrastai. Dažnai augdami skurdesnėmis sąlygomis būna smulkesnėmis, rūgštesnėmis uogomis. Gali būti aptinkami pamiškėse, prie geležinkelių, krūmynuose. Sulaukėję agrastai rečiau serga valktimi.

Rekomenduotos auginti 4 Lietuvoje išvestos agrastų veislės: „Ginučiai”, „Kirdeikiai”, „Lūšiai”, „Žilinai”.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas:

  • Donatas Klimavičius, „Agrastai ir jų auginimas” 2006 10 10 (http://kk.kauko.lt/~zak/zak/straipsniai/ss_8.htm)
  • Zigmantas Gudžinskas. “Kur uogauti Lietuvoje” Kaunas: Šviesa, 2008,  p. 80 – 81. ISBN 978-5-430-05318-8.
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai