Įrankiai, prietaisai ir konstrukcijos stovyklaujant

Aktyviai stovyklaudami daugiau nei 5 metus išmokome keletą įrankių pasigaminti patys. Šiems primityviems įrankiams pagaminti nereikia turėti įpatingų priemonių ar itin didelių gabumų. Galbūt pravers šiek tiek praktikos bei aštrus peilis, patogus kirvis ir pjūklelis. Žinoma visą tai būtų galima susimeistruti turint vien peilį, bet kirvis ir nedidelis pjūklas įvairius darbus žymiai pagreitina.

Tam tikroms konstrukcijoms, uždangoms nuo vėjo, lietaus ar saulės gali nepakakti tik gamtoje randamų šakų ir lapų. Tada teks naudotis atsineštomis virvėmis, tentais ar palapinsiaustėmis. Svarbu būti išradingiems ir išmokti pritaikyti tai ką randame aplinkui.

Svirtis katilui

Šį laikiklį katiliukui pirmą kartą praktiškai pamačiau organizuotame žygyje kai vadovas tokios svirties pagalba virš laužo laikė sunkų ketaus katilą ir jame virį ryžių košę su mėsos konservais. Kaip dažniausiai ir būna gamtoje gamintas maistas būna labai skanus. Nė dėl pačio maisto bet dėl fizinio nuovargio ir geros nuotaikos. Gal būt dėl to man ir įsiminė šis paprastas būdas Katilui virš laužo kabinti.

Stovyklaujant svarbu šinoti pačius principus o tada jau prisitaikyti prie situacijos. Šio įrengimo variantų gali būti pačių įvairiausių, bet principas lieka toks pats: ilgesnę kartis laikosi ant „Y” formos stovo. Vienas karties galas kažkaip įtvirtintas žemės lygyje , kitame gale kabo katilas.

Į žemę kartį galite tvirtinti visaip: paprasčiausiai nusmailinus įsmeigti, užkalti apverstu kitu „Y” formos pagaliu, prispausti akmeniu, kuprine, ikalti šalie veiną pagalį ir norimame aukštyje juos surišti (taip perrišant galėsite reguliuoti aukštį). Nuotraukose matysite keletą tokios svirties taikymo būdų ir sudedamųjų dalių.

Šis katilo būdas tinkamesnis už trikojį tuo, kad reikia mažiau ilgų lazdų, galima pasigaminti iš turistinės lazdos ir parankinių priemonių, tačiau su jo pagalba sunkiau pakabinsite didesnį katilą.

Trintuvė uogoms

Šis įrankis buvo sugalvotas vieno ilgesnio žygio metu, tuomet buvo gausu mėlynių tad norint jas sutrinti pagaminau tokį „kočėlą”. Manau tai daugiau prabangos įrankis, tačiau stovyklaujant ilgesnį laiką ir turint laisvo laiko tai puikus užsiėmimas. Jo gaminimas gana paprastas: imame vidutinio storumo tvirtą malką, nuploniname vieną galą rankenai, o kitą išpjaustome dantukais. Tam reikės tikrai aštraus peilio. Ir ne pjūklas nei kirvis čia nelabai padės. Galima būtų bandyti pjaustyti dantukus, tačiau tokiu atveju jie greičiau nutrūpėtų.

Keptuvė su ilgu kotu iš kareiviško katiliuko dangčio

Šis paprastas „keptuvės” patobulinimas buvo sugalvotas blynams kepti, nes tam reikia gana didelio karščio, o kas nori svilti rankas karštą vasaros dieną prie ugnies. Tad imame ploną pagaliuką, pritaikome jo galą pagal dangčio žiedus ir jį užtvirtiname. Tam naudojau medinius kaištelius, kurie galutinai užtvirtino rankeną. Toks patobulinimas leido lengvai kepti blynus per patogų atstumą nuo ugnies.

Pintas indas lengviems smulkiems daiktams, pvz uogoms

Tokį indą galima sukonstruoti gana lengvai ir greitai vien iš meldų lapų. Jie gana standūs, panašaus pločio per visą lapo ilgį. Tokia visai nemaža dėžutė gaunasi iš nesudurto vieno lapo ilgio. Nepamenu kiek lapų tam sunaudojau tačiau tikrai nedaug, manau apie 15. Iš pradžių ši dėžutė yra gana tvirta, tad ji bus naudinga tik pradžioje, galbūt porą dienų. Vėliau lapams sudžiuvus ir susitraukus padidės tarpai tarp lapų ir ji sunkiai išlaikys savo formą.

Užuovėja nuo lengvo vėjo ir lietaus

Keletas pavyzdžių lietaus bei vėjo priedangų iš parankinių medžiagų, atsineštų virvių, tentų bei palapinsiausčių. Nieko labai sudėtingo. Tiesiog tentų privalumas toks, kad jų kampuose yra kniedės su skylutėmis. Tose vietose patogu perkišti pagalius ir padaryti virvinius atitempimus.

Kiti naudoti įrengimai ir įrankiai

  • Lopetėlė maišymui/kepimui
  • Trikojis katilui
  • Laikiklis dangčiui ar katilui pakelti
  • Laužo užuovėja

 

Straipsnis papildytas: 10 liepos, 2018

Susiję straipsniai

Vienas komentaras

Komentarai