Ką supranta augalai?

Knyga "What a plant knows"

Perskaičiau D. Chamovitz knygą „What a plant knows”. Tikrai nesigailiu perskaitęs šią nedidelės apimties knyga. Joje augalai lyginami su žmonėmis pagal jusles: regą, uoslę, lietimą, klausą, erdvinę orientaciją ir atmintį. Knyga suskirstyta į skyrelius apžvelgiant kiekvieną iš minėtų juslių, trumpai primenant kaip šie pojūčiai veikia žmoguje ir kaip atitinkami dirgikliai veikia augalus.

Žvelgiant iš tokios augalų sužmoginimo perspektyvos gana įdomu suprasti, kad augalai sugeba matyti saulės šviesą bei atskirti saulėlydžius ir saulėtekius, vertinti ir reaguoti į dienos ilgumą, o pagal tai reguliuoti savo augimo ir vystymosi procesą. Žinant šį faktą ir suprantant kaip augalas reaguoja į saulės ciklus, tai galima nesudėtingai panaudoti pagreitinant ar sulėtinant gėlių sužydėjimo procesą.

Buvau labai nustebintas augalų „uoslės”. Vienas iš šį jutimą iliustruojančių įrodymų – parazituojančio vijoklinio augalo (Cuscuta pentagona, Lietuvoje neauga) sugebėjimas augti link jam labiau patinkančios „aukos” (aprašytuoju atveju parazitui labiau patinka pomidorai, nei kviečiai). Kitas  įrodymas – vaisių sugebėjimas „užuosti” kada šalia esantys vaisiai pradeda nokti. Šis procesas pats save stiprinantis, nes nokstantys vaisiai išskiria eteną (C2H4), tuo tarpu pati medžiaga greitina vaisių nokimą. Tad jei norite greičiau sunokinti vaisius, prie neprinokusių padėkite jau sunokusį. Taip pat tikėtina, kad norint išvengti prieš laikinio augalų sunokimo yra išvestos modifikuotos vaisių rūšys, kurios atsparios šiam procesui.

Knygos autorius nepateikia įrodymų, kad augalai sugeba girdėti muziką ir į tai kaip nors (teigiamai ar neigiamai) reaguoti. Knygoje paaiškinami spaudoje seniau nuskambėję tyrimai, kurie buvę klaidingi. Vienas tokių tyrimų rodęs, jog augalai geriau sudygsta kai visą dygimo laiką jiems leidžiama muzika, tačiau vėliau išsiaiškinta, kad procesas pagreitėja dėl garsiakalbių skleidžiamos šilumos.

Knygoje taip pat nupasakojamos augalų reakcijos į lietimą, bandymai kaip augalai sugeba informuoti vieni kitus apie juos užpuolusius kenkėjus, kaip augalas supranta kur yra viršus ir kur apačia bei kiti įdomūs ir netikėti eksperimentai.

Norėdami detaliau susipažinti galite perskaityti šią vos 140 psl. knygelę ar net peržiūrėti nemokamas autoriaus parengtas paskaitas šia tema.

Žymos:
Straipsnis papildytas: 4 kovo, 2020

Susiję straipsniai

Komentarai: 2

  1. Skirmantė parašė:

    Nesu kokia augalų specialistė, daugiau traukia techniniai mokslai ir net nesuprantu kodėl užsirašiau į coursera paskaitas apie augalus, bet visiškai nesigailiu. Paskaitos tikrai įdomios, kiekvieną savaitę peržiūriu vienu prisėdimu ir laukiu kitos savaitės, gal reikės ir knygelę nusipirkti

  2. Žolininkas parašė:

    Knygoje daugiau pavyzdžių, bet paskaitose daugiau viskas vizualiai pailiustruota, žinoma didžioji dalis informacijos kartojasi.

Komentarai