Saulėgrąža, gumbinė (lot. Helianthus tuberosus L.)

Bulvinė saulėgrąža liaudies dar vadinama žiemine bulve, žiemine kriauše ar tiesiog topinambu. Augalas gali būti sodinamas kaip dekoratyvi darželio puošmena arba auginamas kaip daržovė. Topinambas nereiklus dirvai, o papildomos priežiūros jam beveik nereikia. Vieną kartą pasodintas toje pačioje vietoje gali augti ilgai, tereikia vieną kartą pavasarį arba rudenį nukasti, o kitais metais gausų derlių subrandins neiškasti smulkūs gumbai.
Topinambas naudojamas maistui ir medicininiais tikslais, itin tinka cukralige sergantiems žmonėms.

Anksčiau naudoti vardai

  • Saulėgrąža, bulvinė

Kontraindikacijos

Kai kuriems žmonėms švieži topinambai sukelia pilvo pūtimą. Šis nemalonus augalo poveikis pranyksta, kai topinambai naudojami termiškai apdoroti.

Vaistinės savybės

  • Topinambų gumbai naudojami sergant cukralige, esant organizmo medžiagų apykaitos sutrikimams, kraujotakos ligoms gydyti. Gali būti spaudžiamos ir vartojamos sultys.
  • Iš topinambų lapų ruošiama arbata, kompresai pavargusioms kojoms.

Rinkimas ir laikymas

Topinambų šakniagumbiai kasami pavasarį (kovo-balandžio mėn.) arba rudenį (spalio-lapkričio mėn.). Kiekvienais metais vieną kartą nuėmus topinambų derlių, kitais metais vėl suveši gausus jų derlius, nes užauga iš žemės neišrinkti smukieji gumbai. Jei topinambai nekasami auga toje pačioje vietoje ilgesnį laiką ima patys nykti, nes nebe pakanka vietos naujai augantiems gumbams. Šis vaistinis augalas kartais sodinamas ir darželiuose kaip gėlė.

Žiemai nukastus topinambų gumbus reikėtų laikyti tamsioje vėsioje vietoje.

Naudojimas maistui

Iš topinambų ūglių ir lapų ruošiamos salotos. Gumbai naudojami švieži salotoms, valgomi virti, troškinti arba kepti. Perpjauti šiek tiek patamsėja. Prieš naudojimą topinambų galima nenuskusti, nes gumbą dengianti odelė labai plona, neturi kamštinės medžiagos.

Iš džiovintų topinambų gumbų galima malti miltus kuriuos dėti į košes, blynus, sriubas. Tokie miltai bus salstelėjusio skonio.

Paplitimas

Bulvinės saulėgrąžos natūraliai Lietuvoje neauga, gali būti aptiktos sulaukėjusios buvusių daržų, sodų ar sodybų vietose.

Kiti faktai

Topinambų gumbai gali būti įvairių spalvų: gelsvi, rusvi, rausvi, alyviniai. Nurodoma kad gumbai užauga 30-70 g.

Pavasarį topinambo gumbuose kaupiasi iki 20% inulino.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas

  • Filomena Taunytė. “Kiek sveria siela” Vilnius: Tyto alba, 2008, p. 76-86. ISBN 978-9986-16-633-7
  • Ruzgienė Rima, Mackevičius Algirdas. „Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas” Vilnius:  Eugrimas, 2010, p. 71-72. ISBN 978-9955-790-88-4
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1

Topinambus augina ir parduoda:

V.Milkinto ekologinis ūkis

Adresas:  Jaupėnų kaimas Rietavo seniūnija
Tel. 8611 41322

Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai: 9

  1. hokus parašė:

    Jei neklystu bulvinė saulėgrąža dauginasi tiek sėklomis, tiek gumbais, tačiau Lietuvos klimate sėklų nesubrandina. Beje maistui tinka net ir sudygusios (priešingai nei tikrosios bulvės). Dėkui už straipsnį.

  2. zita parašė:

    Aš labai mėgstu topinambus ir valgau juos kaip riešutus, salotos su šviežiais kopūstais, morkomis su trupučiu svogūno (puse smulkiai supjaustyto) 2-3 šaukštai alyvuogių aliejaus, šaukštas acto, šaukštas cukraus, arbatinis šaukštelis druskos, … net jokios mėsos nereikia… Bet kad tai vaistas!!??… Tikrai nuoširdus ačiū autoriams

  3. Elena parašė:

    labai dėkoju autorėms

  4. Grazina parašė:

    Labai noreciau ju isigyti,bet kur ju buna pirkti?

  5. Žolininkas parašė:

    Kartais pardavinėja ūkininkų turgeliuose.Taip pat yra ūkininkas Petras Tiknevičius, kuris juos augina ir pardavinėja, daugiau informacijos kaip iš jo gauti topinambų rasite jo svetainėje: http://topinambai.lt/page9.html

  6. Vygandas parašė:

    Sveiki, as auginu ir labai daug, galit kreiptis 861141322

  7. Alge parašė:

    Laba diena,ar topinambuose daug krakmolo,ar juo vartojant nepriaugsiu daug svorio?

  8. Žolininkas parašė:

    Krakmolo topinambų šakniagumbiuose yra mažiau nei bulvėse. Jei vartosite saikingai svorio neturėtumėte priaugti.

  9. Laima parašė:

    Labai prašau pamokyti, kai geriausia džiovinti topinambus ( neturiu kol kas džiovintuvo ar galima orkaiteje?) Ar reikia pašlakstyti citrinų sultimis, gal blanširuoti?

Komentarai