Kurpelė, mėlynoji (lot. Aconitum napellus L.)

Kurpeles nuo seno sodybose ir savo darželiuose augino mūsų močiutės. Tai dekoratyvus, aukštas augalas mėlynais žiedynais. Visame augale įskaitant ir šaknis kaupaisi įvairūs alkaloidai, kurie labai stipriai veikia žmogaus organizmą.

Kontraindikacijos

Mėlynoji kurpelė labai nuodingas augalas, dėl to patiems gydytis jos preparatais nerekomenduojama. Galimas ne tik apsinuodyjimas bet ir mirtis.

Apsinuodyjimo požymiai

Apsinuodyti galima raunant augalą ar skaband jį be apsauginių pirštinių, nes augale esančios medžiagos lengvai įsiskverbia per odą. Apsinuodijus per odą jaučiamas dilgsėjimas kontakto vietoje, kuris vėliau plinta galūne. Net ir apsinuodijus išoriškai yra registruota mirčių ar negrįžtamų organų pažeidimų.

Be dilginančio jausmo apsinuodijusysis ima jausti stiprų nerimą, galvos svaigimą, judėjimo sutrikimą. Liežuvis, oda tampa tarsi ne sava, ima smarkiai deginti ir diegti pilvą, pila prakaitas. Prasideda viduriavimas, vėmimas. Simptomai po apsinuodijimo pasireiškia ne vėliau kaip per valandą, o stipriau apsinuodijęs asmuo miršta nuo kvėpavimo takų ar širdies raumens paralyžiaus.

Nurodoma, kad vienas iš efektyvių priešnodžių – atropinas (alkaloidas greitinantis širdies ritmą).

Rinkimas ir laikymas

Seniau buvo kasamos ir naudojamos kurpelių šaknys, tačiau pastebėta, kad veikliųjų medžiagų kiekis augaluose itin skirtingas, dėl to sunku nustayti tinkamas vartojimo dozes.

Paplitimas

Lietuvoje natūraliai neauga, tačiau pakankamai dažnai auginama soduose, sodybose ir gėlynuose, ypač senose sodybose.

Kiti naudojimo būdai

Nurodoma, kad kurpelės sultymis buvo vilgomi medžiotojų ir karių strėlių antgaliai.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas

  • [19] Ragažinskienė Ona, Rimkienė Silvija, Sasnauskas Valdas. “Vaistinių augalų enciklopedija”, Kaunas: Lututė, 2005. ISBN 9955-575-73-5
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai