Kadagys, paprastasis (lot. Juniperus communis L.)

Kadagiai jau nuo seno žinomi dėl savo gydomųjų savybių, juos jau naudojo senovės romėnai. Tai ne tik dekoratyvūs visžaliai medžiai bet ir prieskoniniai augalai, kurių uogomis skaninami įvairūs patiekalai, iš šakelių rišamos verbos.

Kontraindikacijos

Ilgas preparatų su kadagiu naudojimas gali apnuodyti organizmą, sukelti pykinimą ar vėmimą. Nerekomenduojama naudoti besilaukiančioms moterims, sergant inkstų ligomis. Kai kurie žmonės gali būti alergiški kadagiams. Naudojant išoriškai įtrinta vieta gali parausti.

Naudojimas

Vaistinei žaliavai naudojami prinokę kadagių vaisai. Jais skatinamas tulžies ir bei skysčių išsiskyrimas organizme, vartojama sergant sunkiomis kvėpavimo takų ligomis, kai reikalinga palengvinti atsikosėjimą. Žinomos kadagio antimikrobinės, skrandį ir žarnyną stiprinančios, medžiagų apykaitą gerinančios savybės.

Sergant podagra ar reumatu liaudis išoriškai naudojo uogų sultis, kuriomis įtrindavo skaudančias vietas.

Rinkimas ir laikymas

Vaistinei žaliavai renkamos prinokusios kadagio uogos, kurios po surinkimo džiovinamos. Sudžiuvusios būna juodos ar tamsiai rudos, kartais su likusia vaškine apnaša. Tinkamai paruošta žaliava tinka naudoti iki 3 metų. Minima, kad vaisius mėgsta graužikai, į tai reikia atsižvelgti sandėliuojant.

Paplitimas

Lietuvoje natūraliai paplitusi vienintelė rūšis – paprastasis kadagys. Kadagius aptiksime augančius šlaituose, pušynuose, pamiškėse; žvyringuose, smėliniuose, kalkinguose dirvožemiuose. Lietuvoje dažnas.

Kiti naudojimo būdai

  • Prinokusios kadagio uogos naudojamos kaip prieskonis sunkiau virškinamiems patiekalams gardinti, žuvies, laukinių gyvūnų mėsos patiekalams, troškiniams.
  • Kartais rūkant mėsą sudeginamos kelios kadagio šakelės aromatingesniam dūmui išgauti.
  • Naudojamas veterinarijoje kaip šlapimą varanti priemonė.
  • Kartais kadagio šakelių dedama į vantas, išsipėrus tokia vanta jaučiamas dilgčiojimas.
  • Kadagio mediena sunki, dekoratyvi ir patvari, naudojama įvairiems nedideliems gaminiams.
  • Pavasarį kadagių šakelių puokštės skinamos ir naudojamos kaip verbos Velykoms.

Galerija

Naudotos literatūros sąrašas

  • [19] Ragažinskienė Ona, Rimkienė Silvija, Sasnauskas Valdas. “Vaistinių augalų enciklopedija”, Kaunas: Lututė, 2005. ISBN 9955-575-73-5
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
  • [83] K. Obelevičius, S. Petkevičiūtė, E. Šeinauskienė. „Prieskoninių augalų ir jų vartojimo žinynas“ Kaunas: Lututė, 2011. ISBN 978-9955-37-127-4
  • [87] Gudžinskas, Zigmantas. „Lietuvos induočiai augalai“ Vilnius: Botanikos instituto leidykla, 1999. ISBN 9986-662-14-1
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai