Kokių priemonių prireiks vis atidžiau stebint gamtą

Pasiruošimas stebėti gamtą gali būti labai įvairius. Kartais tereikės pasiimti užrašų knygelę ir rašiklį, o kartais teks dirbti savaites ar mėnesius gilinant žinias apie pasirinktą stebėti objektą, ieškant kur jį rasti, kaip jis elgiasi, kada žydi, kada veda jauniklius. Galbūt turėsite su savimi pasiimti stebėjimui reikalingas priemones, kurias naudosite fotografavimui, augalo, gyvūno, grybo arba jo dalies paėmimui bei transportavimui. Teks tinkamai pasirūpinti apranga, avalyne, maistu bei priemonėmis padėsiančiomis nepasiklysti bei fiksuoti savo buvimo vietą.

Būtinos priemonės

  • Rašiklis
  • Užrašų knygutė
  • Fotoaparatas (išmanusis telefonas)

Šias 3 priemones laikau svarbiausias, kurias visada turiu su savimi. Kartais visas jas galima pakeisti išmaniuoju telefonu, tačiau prireikus ką nors piešti be užrašų knygelės bus žymiai sunkiau. Be to didžiausias popieriaus ir pieštuko privalumas – jis niekada neišsikrauna lemiamu momentu :) .

Fotoaparatas, kad ir koks jis būtų paprastas, bus labai naudingas vėliau, kai grįžę namo bandysite prisiminti ką stebėjote, kokioje aplinkoje tai buvo. Be to labai geras dalykas, kad nuotraukoje išsaugoma tiksli data ir laikas. Tai vėliau leidžia nepamesti informacijos, ne tik kokiu metų laikų stebėjote tam tikrą objektą ar reiškinį, bet ir kokiu paros laiku. Šios nuotraukų savybės labai dažnai praverčia kai fotografuojami žydintys augalai. Tuomet prabėgus net ir pusmečiui galėsite lengviau pažinti kokios rūšies augalas užfiksuotas.

Pageidaujamos priemonės

Į gamtą galime eiti apsirengę kasdieniškai, tačiau išsiruošus ilgesniam žygiui, landžiojant po krūmus, braidant pelkėse, balose ar upeliuose prireiks papildomų priemonių. Nusprendę žygį tęsti ilgiau nei vieną dieną neišvengiamai turėsite susidraugauti su kuprine bei stovyklavimo įrangą.

Apranga ir avalynė

Batai

Batai

Vienas svarbiausių dalykų bus apranga ir avalynė, kuri didesniuose žygiuose, kelionėse smarkiai įtakoja komfortą bei apsaugą nuo nepageidaujamų aplinkos veiksnių. Tinkamai apsirengę bei apsiavę neperkaisite, nesuprakaituosite, o šaltu oru neperšalsite ir nesušlapsite.

Aš guminius batus aunuosi labai retai, nes jie paprastai labai nepatogūs, ilgai vaikštant nuvargina kojas. Jų prireikia einant į pelkes, braidant po negilius upelius. Paprastai geriausiai tinka vaikščiojimo batai aukštu aulu. Nepatariu pirkti kalnų batų, jie dažnai bus sunkesni, kietesni, kaustytomis apsaugomis pirštams. Jei vaikštote tik Lietuvoje – dažniausiai to pakaks. Vasarą tokie trekingo batai net sušlapę bus malonesni nei sunkūs ir kieti guminiai batai.

Apranga labai priklausys nuo metų laiko. Trumpai pasakyčiau: žiemą – sluoksniai, vasarą – drėgmės išgarinimas. Tad žiemos metu svarbu apsirengti bent kokius 3-4 sluoksnius, kuriuos prireikus galėsim nusirengti ar vėl apsirengti. Ir nepamirškite kepurės. Daugiausia šilumos prarandame per galvą.

Vasarą reikėtų ieškoti plonos aprangos ilgomis rankovėmis, kuri pasižymi labai geromis drėgmę garinančiomis ir vėdinančiomis savybėmis. Paprastai tai palaidos kelnės ir palaidi marškiniai. Taip pat kepurė su snapeliu ar krašteliu aplink visą galvą. Palaidos ilgos rankovės bei ilgos kelnės apsaugo ne tik nuo tiesioginių saulės spindulių, bet neleidžia būti sukastiems įvairių uodų, sparvų ir musių. O kepurės su snapeliu ar plačiu kraštu apsaugo ne tik galvą nuo perkaitimo, bet veidą bei ausis nuo nudegimo saulėje.

Būnant prie vandens ar plūduriuojant ant vandens vertinga nepamiršti, kad saulė tada šviečia ir iš apačios, atsispindėdama nuo vandens. Tada be apsauginio kremo nuo saulės neišsiversite. Svarbus faktorius yra ir vėjas, tačiau labai vėjuoti orai bus tik pajūryje, o žemyninėmis sąlygomis pasitaiko žymiai rečiau.

Stovyklavimo įranga

žygeivių daiktai

Žygeivių daiktai

Jeigu planuojate nakvoti miške ar palaukėje jums turbūt prireiks keleto stovyklavimo priemonių. Pirmiausia tai bus talpi kuprinė, tuomet palapinė, miegmaišis ir kilimėlis. Tada neišsiversite be puodelio, o jei žadate šildyti ar virti karštą maistą – prireiks katiliuko. Tai daug maž pagrindinės priemonės, be kurių tinkamai išsimiegoti ir pavalgyti bus sunku. Jei stovyklaujate ar gamtoje būnate dažnai, tai įrangos sukaupsite daugiau ir įvairios, tai peilis, kirvukas, galbūt sulankstomas pjūklelis, priemonės maistui gaminti, maža dujinė viryklė ir dar daug ko. Esu rašęs anksčiau apie žygeivio daiktus tad ten rasite išsamesnį sąrašą. Jei stovyklauti žadate ne vienas – gali praversti bendras žygio būrio daiktų sąrašas.

Visų žygeivio daiktų kokybė ir svoris dažnai tiesiogiai proporcinga jų kainai. Jei galite sau leisti daug išleisti – mažiau tempsite ant pečių. Kitu atveju teks šio bei to atsisakyti.

Apsauga nuo kraujasiurbių

Paskutinė pageidaujama gamtos stebėtojo priemonė – apsauga nuo kraujasiurbių. Paprastai tai bus purškalai ir tepalai nuo uodų bei erkių. Jų įvairovė didelė, o rasti tinkamą gali būti ne taip paprasta. Galiu rekomenduoti vienintelį patikimai veikiantį purškalą Ben’s 100. Neesu bandęs daug kitų, tiesiog pabandžius šį jis patikimai veikė ir tebeveikia iki šiol.

Ne visada galima naudoti purškiamas priemones dėl sveikatos sutrikimų ar dėl to, kad jie yra aštraus kvapo. Dėl to gali būti naudojami apsauginiai tinkliukai, kurių įsigysite žūklės ar turistinių prekių parduotuvėse. Jie nėra labai patogūs, trukdo matomumui, su jais sunku naudotis žiūronais ar fotoaparatu, tačiau užtikrintai ir 100 % neprileidžia vabzdžių prie jūsų.

Pabaigai

Tinkamai pasiruošę buvimui gamtoje laiką praleisite maloniau ir patogiau. Nesušalsite, nebūsite sukąsti uodų, nutrintomis kojomis nuo netinkamų batų ar skaudančiais pečiais nuo labai sunkios kuprinės. Bet tinkamai susidėję visus būtiniausius daiktus nepamirškite palikti vietos specifiniams, tam tikroms organizmų grupėms stebėti skirtoms, priemonėms. Apie tai plačiau papasakosiu kitame straipsnyje.

Visus ciklo „Gamtos stebėjimas“ straipsnius rasite šiame puslapyje.

Straipsnis papildytas: 9 vasario, 2018

Susiję straipsniai

Komentarai