Ar aš galėsiu užsiimti gamtos stebėjimu? Juk neesu gamtininkas.

Kodėl grybai auga žiedais?

Kodėl grybai auga žiedais?

Galbūt matėte televizijos laidą ar knygos iliustraciją, kurioje vaizduojamas gamtininkas su vabzdžių tinkleliu vienoje rankoje, padidinimo stiklu kitoje rankoje, žiūronais ant kaklo ir didžiule kuprine ant pečių. Nenoriu pasakyti, kad tai blogas būdas stebėti gamta, tačiau viską galima daryti žymiai paprasčiau. Gamtos stebėjimu gali užsiimti kiekvienas, kuriam nors kiek įdomu tai kas vyksta kiemuose, pievose, ežeruose ar miškuose. Nebūtinas joks papildomas pasiruošimas, o tik didelis noras pažinti ir atrasti.

Kažkas neseniai čia užkandžiavo

Kažkas neseniai čia užkandžiavo

Išsiruošti į žygį galite vienas ar su visa šeima, galite pasiūlyti tai padaryti draugams, ar net suorganizuoti renginį savo įmonėje. Apribojimų vargu ar rasite, jei nebijote įvairių kraujasiurbių – uodų, mašalų, musių, erkių (ir esate paskiepytas nuo erkinio encefalito), tai galite drąsiai ruoštis stebėti gamtą.

Jei vien pagalvojimas apie zirziančius uodus jums kelia šiurpą, pagalvokite ar toks menkas gyvūnas jums sutrukdys patirti pažinimo džiaugsmą. Be to, tai puiki tema domėjimuisi – kraują siurbiantys vabzdžiai. Juk sakoma, kad jei nori nugalėti baimę, pirmiausia ją reikia geriau pažinti.

Sakote, kad ne tik uodai jums trukdo domėtis gamta, bet ir tai, kad gamtoje nėra ką veikti, neturite tam skirtų batų, maskuojančios striukės, žiūronų ir knygos, kurioje būtų parašyta koks paukštis nutūpęs ant laido?

Kas užpuolė kamanę? (Reikia pažvelgti arčiau prie jos galvos)

Kas užpuolė kamanę? (Reikia pažvelgti arčiau prie jos galvos)

Galiu jus nuraminti, galite gamtą stebėti kasdieniais rūbais, neturėdami jokių papildomų priemonių, tiesiog atidžiai stebėdami kas vyksta lesyklėlėje, kieme, pakeliui į darbą ar net vazone ant palangės. O iškilus klausimams atsakymus į juos dažniausiai rasite internete, neprireiks įsigyti nei vienos papildomos knygos. Jei savo pastebėjimus pasižymėsite užrašų knygelėje, veliau bus žymiai lengviau atsiminti ar išsiaiškinti iškilusius klausimus.

Toks paprastas gamtos stebėjimas jus išmokys kelių pagrindinių įgūdžių: atidumo, kantrybės ir to, kad gamtoje viskas vyksta ne šiaip sau, o dėl kažkokios priežasties, kur ne visada akivaizdi. Štai tada jau tikrai imsite galvoti, kad prieš išsiruošiant reikia pasiruošti daugiau, perskaityti tam tikra temą knygą, nusipirkti nors ir paprasčiausius žiūronus, pincetą ar fotoaparatą. Tačiau apie tai kitame straipsnelyje.

Visus ciklo „Gamtos stebėjimas” straipsnius rasite šiame puslapyje.

Straipsnis papildytas: 2 vasario, 2018

Susiję straipsniai

Komentarai