Paupinis jonpapartis – šlapynės galiūnas. Lietuvos gamtos įdomybės.

Paparčiai lietuvių pasaulėžiūroje visada turėjo mistišką reikšmę, tai neatskiriama Joninių (Rasų) šventės dalis. Juk būtent šio paslaptingo augalo žiedas yra laikomas atsakymu į visus sudėtingiausius klausimus ir būdų kaip tapti laimingam. Bent jau taip sako mūsų liaudies pasakos. Negana to, seniau paparčiai buvo dažnai sodinami kapinėse, kas tik sustiprina jų, kaip mistinių augalų, reikšmingumą.

Paupinis jonpapartis

Paupinis jonpapartis

Tačiau šį kartą trumpai susipažinkime su konkrečia paparčių rūšimi – paupiniu jonpaparčiu (lot. Matteuccia struthiopteris). Jį galime sumaišyti su kelminiu paparčiu, bet atidžiau pažiūrėję pamatysime, jog jonpaparčio lakšto viršūnė staigiai smailėjanti, pagrindas susiaurėja palaipsniui, o lapkotis ir lakštas be plaukelių. Įspūdingiausi šie augalai dėl savo dydžio, kuris siekia net 2 m. aukštį, žinoma tam reikia itin palankių augimo sąlygų, kurios pasitaiko rečiau. Dėl to šis augalas dažniausiai 30 cm – 1 m. aukščio. Šalia jų net aukštas žmogus gali pasijusti radęs sau lygų.

Paupinis jonpapartis paplitęs visoje Lietuvos teritorijoje. Mėgsta pavėsingas, drėgnas augimvietes, paupius, šaltiniuotas vietas, kartais pievas. Dėl savo dekoratyvumo, pasitaiko auginamų kapinėse. Dažniausiai auga nemažomis bendrijoms, nes gerai dauginasi ir plinta atvašomis.

Nurodoma, kad būtent tokius aukštus paupinius jonpaparčius (apie 2 m. aukščio) galima sutikti Švenčionių girininkijoje.

Naudotos literatūros sąrašas

  • Iliustracijos šaltinis: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Matteuccia_struthiopteris_001.JPG
  • [51] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora I“ Vilnius: Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla, 1959.
  • [56] Autorių kolektyvas. „Lietuvos TSR Flora VI“ Vilnius: Mokslas 1980.
Žymos:
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai