Vertikalus daržas

Populiarėjant naminio maisto gamybos ir vartojimo kultūrai, propaguojančiai sveikų, šviežių bei gardžių patiekalų ruošimą savo virtuvėje, neišvengiamai prireikia specialių ingredientų: prieskonių, žolelių, pagardų. Žinoma, prekybininkai bei gamintojai skuba tenkinti vartotojų poreikius ir kuria naujus produktus: prekybos centrų lentynose gausėja prieskonių pasiūla, didesnėse parduotuvėse galima įsigyti šviežių žolelių ar net vazonėlių su kvapniaisiais augalais, steigiamos specializuotos prieskonių krautuvėlės. Tačiau, kaip ir visada, pirkėjus neramina klausimai: ar šie prieskoniai be žalingų priedų, ar juos auginant ir paruošiant pardavimui nebuvo naudoti kenksmingi preparatai, ar iš tikro žolelės yra ką tik nuskintos, kaip kad teigia užrašas ant gaminio pakuotės?

Prieskonių ir vaistažolių auginimą namuose ant palangės jau esame sėkmingai išbandę ir aptarę anksčiau, tačiau to jau nebe pakanka. Kad ir kokia didelė jūsų virtuvė ir plati palangė – vis sunkiau sutalpinti visus norimus augalus, reikalingus naujų patiekalų gamyboje, kuriuos siūlo kulinarijos knygos, tinklaraščiai, ar televizijos šou. Vien Beatos Virtuvė ir Jamie Oliveris pasiūlo gausybę puikių receptų!

Į pagalba ateina išradingi užsienio šalių daržininkai, siūlantys pabandyti įsirengti vertikalų daržą savo namuose. Šio daržo naujovė tokia: vietoje to, kad augalus dėliotumėme horizontalioje plokštumoje – ant palangės ar stalo, augalus sodiname vertikaliai pakabintoje ar prie sienos pritvirtintoje plokštumoje vieną virš kito. Taip sutaupome vietos, o gautas vertikalus daržas išmoningai jį apipavidalinus teikia ne tik šviežias ir kvapnias žoleles jūsų patiekalams, tačiau ir puošia jūsų virtuvę. Nesudėtingas vertikalaus daržo sprendimas būtų medinėje lentoje įžambiai įtvirtinti indai su gruntu, kuriuose pasodinti augalai. Priežiūros nėra labai daug – periodiškai reikia nukabinti vertikalųjį daržą nuo sienos ir palaisčius augalus kelias valandas palaikyti horizontaliai, kad įsigertų vanduo. Žinoma, tobulumui ribų nėra – toliau seka automatinio laistymo sistema, papildomas apšvietimas ir kiti patobulinimai.  Žemiau esančioje galerijoje pateikiame vieną iš komercinių vertikalaus daržo variantų, kurį galime įsigyti gamintojo svetainėje, nuoroda straipsnio apačioje.

Kol kas vertikalaus daržo idėjos dar neįgyvendinome,  tačiau artėjanti žiema – puikus metas to imtis. Galbūt jūs turite vertikalios daržininkystės patirties? Būtų be galo įdomu išgirsti istorijų apie Lietuvos sąlygomis įgyvendintą vertikalaus daržo, o gal net sodo projektą!

Nuotraukų šaltinis: http://www.williams-sonoma.com/products/chalkboard-wall-planter/

 

Straipsnis papildytas: 30 birželio, 2019

Susiję straipsniai

Komentarai