Uodai ir kaip nuo jų apsiginti

Uodai nemalonus šiltojo metų sezono reiškinys, kuris verčia visus nuolatos galvoti, kaip nuo jų apsisaugoti ir apsaugoti artimuosius. Įdomu, kad ne visi žmonės uodus traukia vienodai, dėl to domėjausi nuo ko tai priklauso.

Būdų ir priemonių kaip nuvyti uodus atrasta įvairių, tačiau jų efektyvumas ir poveikis žmogui skirtingas. Kadangi dažnokai tenka būti gamtoje, o vien rankomis vaikyti uodus pabodo, nutariau detaliau pasidomėti įmanomomis gynybos priemonėmis.

Kodėl ne visi esame vienodai „skanūs” uodams?

Pirmiausia įdomu tai, kad ne visi žmonės uodams vienodai „skanūs”. Kiek leido suprasti perskaityta medžiaga svarbiausi traukiantys uodus faktoriai tai kūno skleidžiama šiluma, iškvepiamas CO2 kiekis, nėštumas bei žmogaus kraujo grupė.

Kūno skleidžiama šiluma nemažai priklauso nuo žmogaus odos paviršiaus ploto. Uodai labiau puola fizine veikla užsiimančius, alkoholį vartojančius žmones, nes šie faktoriai lemia kūno temperatūros padidėjimą.

Nustatyta, kad labiau puolamos ir nėščios moterys, jos iškvepia daugiau CO2, taip pat per odą organizmas išskiria tam tikras medžiagas, kurios vilioja uodus.

Mokslininkai vis dar tiksliai neatskleidė kokiais būdais uodai pasirenka savo aukas.

Natūralios priemonės uodams atbaidyti

Pramonė gamina itin efektyvius kelių rūšių purškalus veiksmingai atbaidančius uodus, kuriuos naudoja kariškiai, medžiotojai bei žvejai. Tokie preparatai veikia ilgai – iki 4 ir daugiau valandų, tačiau dėl stipraus poveikio ne visus iš jų galima naudoti vaikams ar net ant atviros odos, nes ją gali pažeisti.

Natūraliomis uodus atbaidančiomis savybėmis pasižymi:

  • sojų pupelės
  • citrinžolės
  • kedrai
  • pipirmėtės
  • pelargonijos

Dažniausiai iš augalų paruošti preparatai veikia trumpiau – 1,5-2,5 valandas, tad tokius preparatus tenka pakartotinai naudoti, jei gamtoje būnate ilgiau.

Pats jokio tepalo, purškalo ar kitokios konsistencijos uodus atbaidančio preparato neruošiau, tačiau namų gamybos kosmetika besidominčios interneto merginos tokių jau gamino, o pagal jų siūlomus receptus galite pabandyti pasigaminti ir jūs.

Jovita siūlo namų sąlygomis pasigaminti uodus atbaidanti losjoną,  o Agnė turi paruošusi uodus atbaidančių aliejų bei purškalo receptus.

Jei uodas jau „įkando”

Natūralu, kad vieta, kuri nuo uodo įkandimo parausta, ima niežtėti. Lengvas įkastos vietos patrynimas dažniausiai padeda, tačiau nuolatos draskydami įkandimo vietą tik padidinsite patinimą ir paraudimą, o blogiausiai pradrėksite įkandimo vietą ir pasirodys kraujas.

Uodų įkandimo ir kitais panašiais niežtėjimo (pvz.: įdilginimo, skruzdžių įkandimo) atvejais liaudies medicina siūlo įkandimo vietą patrinti siauralapio gysločio lapų sultimis, ar tiesiog sumaigytu lapu. Tokiu atveju niežėjimas greitai dingsta ir nebereikia nuolatos kasytis.

Siauralapį gysloti sutiksime augantį dažnoje pievoje, tad nuolatos su savimi nešiotis jo nebūtina.

Naudotos literatūros šaltiniai

  1. http://scienceline.org/2007/09/ask-knight-mosquitoes/
  2. http://www.webmd.com/allergies/features/are-you-mosquito-magnet
  3. Brusokas Kęstutis, Minius Valdas. “Šeimos daktaras” Vilnius: Avicena, 1994, p. 486. ISBN 9986-437-16-4
Straipsnis papildytas: 11 gruodžio, 2017

Susiję straipsniai

Komentarai